Elektrikli dövmeler vücut sanatında bir sonraki adım olabilir mi?

Kayla Newell dövme mürekkebi almak için alışverişe gittiğinde yanında bir UV ışığı getirir. ABD'nin Oregon eyaletindeki Portlandlı dövme sanatçısı, ultraviyole ışık altında parlıyor gibi görünen renkleri kullanarak göz kamaştırıcı tasarımlar yaratıyor .

Çoğu insan, piyasada satılan birçok dövme mürekkebinin bu etkiye sahip olduğunun farkında değil, diyor. Ve dövme dükkanı raflarındaki mürekkep şişelerinin üzerine UV ışığını sallayarak yeni floresan tonları keşfediyor. Bayan Newell ayrıca fosfor kullanan pigmentlerden de kaçınıyor. Mürekkebin parlamasına neden olsa da, sağlık üzerindeki etkileri konusunda endişeler vardır.

Ancak Bayan Newell, tasarımlarıyla çok daha ileri gidebilmenin hayalini kuruyor. Son yıllarda, yerleşik ışıklar ve devre ile deneysel elektronik dövmeler hakkında makaleler hayal gücünü ateşledi. Bu tür sistemlerin arkasındaki bilim adamları, genellikle onları tıbbi bir bağlamda, örneğin insanların yaşamsal belirtilerini izlemek için kullanmayı hedefler.

Bayan Newell, aynı teknolojinin sanatsal kullanımları olabileceğini öne sürüyor.

"Bir andan diğerine tamamen değişen şeyler yapabilirsiniz" diyor.

"İçinde ışıltı ya da ışık kaynağı olacak, ancak daha sonra onu açıp kapatabilecek ya da rengini değiştirebilecek bir şey - bu harika olurdu."

UV ışığı altında parlayan sanatçı Kayla Newell tarafından dövme

resim yazısıDövme sanatçıları zaten ultraviyole ışık altında parlayan mürekkepler kullanıyor

O yalnız değil. Bir var bütün sosyal medya trendi yeni dövmeler videolar üzerinde sanal ışık efektleri üst üste dijital sanatçıların vücut sanatı bir şekilde hareket eden renkler yayabilir sanki görünmesi için. Bir kişinin vücuduna basılmış bir mini neon tabeladan farklı değil.

Maalesef sibernetik dövme sanatçıları için teknoloji henüz bu vizyona tam olarak yetişmedi. Yine de çalışmalar devam ediyor.

İngiltere'deki İtalyan Teknoloji Enstitüsü (IIT) ve UCL'de çalışan bir grup araştırmacı tarafından yakın zamanda gerçek, ışık yayan dövme benzeri bir cihaz gösterildi . Sistem, derinin altına gömülecek şekilde tasarlanmamıştır, bunun yerine, su uygulandığında sıyrılan bir kağıt parçası üzerine yapıştırılmıştır - tıpkı bir transfer dövmesi gibi.

Diğer araştırmacılar daha önce benzer tasarımları tartıştılar, ancak IIT'den Virgilio Mattoli, meslektaşının çocuğunun transfer dövmeleriyle oynamasını izledikten sonra bu fikri ortaya attığını söyledi.

UCL grubu son deneyiTELİF HAKKIJONATHAN BARSOTTİ, HTE

resim yazısıBurada ışık, bir transfer dövmesi gibi cilde yapıştırılabilen ince, esnek bir filme tutturulur.

Cihazlarını, bazıları mürekkep püskürtmeli bir yazıcıyla biriktirilen katmanlar halinde inşa ettiler. Bileşenler arasında bir akrilik katman, esnek elektrotlar ve yeşilimsi sarı renkte parlayan organik bir ışık yayan diyot (OLED) bulunur.

Dr Mattoli, "Bunu yazdırdığınız için, istediğiniz herhangi bir şekli teorik olarak yazdırabilirsiniz" diyor.

Ekip bugüne kadar bir saatten daha az çalışan bir cihazda yalnızca küçük, kare bir ışık parçasını yönetebildi. Ve dövmelerini bir meyve suyu şişesi, bir kutu parasetamol ve bir portakal da dahil olmak üzere garip bir dizi cansız nesneye yapıştırmayı test etmelerine rağmen, bunu henüz insanlar üzerinde kullanmayı denemediler.